Kahdet kuukautiset kuukaudessa.

susanna 75 16.07.2008

Kysymys:
Hei. Mikä voisi olla vikana, kun minulla oli kuukautiset 9.5. Kestivät neljä päivää niin kuin yleensä ja nyt 24 päivä taas alkoi vuoto, joka ei ole niin runsasta kuin yleensä. Mutta sidettä kuitenkin joutuu pitämään. Pientä nipistelyä myös ajoittain vatsassa. Pitäisikö huolestua? Minulle pari vuotta sitten tehty steriilisaation purku, jonka jälkeen ei raskauksia tai keskenmenoja.


Vastaus:
Kahdet kuukautiset 15 päivän välein viittaavat yleensä tilapäiseen toiminnalliseen häiriöön, mikä on melko yleistä naisilla kaikissa ikäluokissa. Iän mukana lyhyiden kiertojen todennäköisyys lisääntyy. Tämän katsotaan johtuvan siitä, että kyseisessä lyhyessä kierrossa ei tapahdu ovulaatiota eli munasolun irtoamista, jolloin puhjenneen munarakkulan tilalle ei muodostu kunnollista keltarauhasta. Tämä johtaa keltarauhashormonin pienentyneeseen eritykseen ja loppukierron lyhenemiseen.
 
Mielestäni tästä ei pitäisi huolestua, kyseessä on tavallisesti tilapäinen häiriö. Jos kierrot jatkossa alkavat lyhentyä ja ilmaantuu välivuotoa, niin on syytä ottaa yhteyttä gynekologiin.
 
Aarne I. Koskimies, Felicitas-Klinikka
professori, ylilääkäri
Aarne I. Koskimies
Share/Bookmark

Päätoimittaja: Petra Houghton
Toimittaja: Jarkko Uro
Avustaja: Hanna Brockman
Forum-vastaava: Mira Heinonen


RSS-feed www.vau.fi

tarjoaa tukea vanhemmuuteen Vauvan odotus- ja Vauvan syntymä -opaskirjoissa ja Vau.fi-verkkopalvelussa sekä lapsille oikeita kirjoja oikeaan aikaan Vaukirja-kerhossa. Autamme lapsia ja vanhempia kehittymään yhdessä. Sandviks – Enriching young minds.