Vaarallinen H1N1-rokote?

Sikainfluenssarokote nostaa tunteita. Koska rokotteita kehitetään kiireellä, niiden epäillään aiheuttavan vaarallisia sivuvaikutuksia varsinkin pienille lapsille. Miten asia on, THL:n rokoteturvallisuuslääkäri Ulpu Elonsalo?
"Influenssarokotteet sisältävät pieniä palasia viruksen pinnalta. Ne aikaansaavat puolustusjärjestelmän reaktion, jolloin elimistö alkaa tuottaa vasta-aineita influenssaa vastaan”, Elonsalo kertoo.
 
Koska toivottuja reaktioita aiheuttavien viruspalasten tuottaminen miljoonille ihmisille ei onnistu kädenkäänteessä, käytetään H1N1-rokotteissa tehosteainetta. Apuainetta käyttämällä kananmunissa kasvatettavaa rokoteainetta tarvitaan huomattavasti vähemmän.
 
”Rokotteiden eri tuottajat käyttävät eri apuaineita. Suomeen tilatun H1N1-rokotteen käyttämä tehoste on jo testattu ja tutkittu lintuinfluenssarokotteen yhteydessä. Aine on havaittu tehokkaaksi ja turvalliseksi”, Elonsalo kertoo.
 
 
Rokotteen aiheuttamat haitat


Entäpä sitten H1N1-viruksen palaset? Niiden vaikutusta ei ole voitu tutkia kliinisesti. Voivatko ne aiheuttaa yllättäviä reaktioita rokotettaville?
 
”Koska useat ihmiset ovat jo sairastuneet, tiedämme hyvin tarkkaan minkälaisia oireita itse virus aiheuttaa. On epätodennäköistä, että rokote aiheuttaisi odottamattomia vakavia tai yllättäviä reaktioita. Rokote ei myöskään voi aiheuttaa influenssaa, sillä se ei sisällä kokonaisia viruksia”, Elonsalo täsmentää.
 
Influenssarokotteisiin liittyy harvoin vakavia haittoja.
 
”Olemme rokottaneet kausi-influenssarokotteella 6–35 -kuukautisia pikkulapsia jo kahtena kautena kansallisen rokotusohjelman osana. Kumpanakaan kautena tästä ikäryhmästä ei ole raportoitu yhtään vakavaksi luokiteltua haittaa, joka olisi liittynyt influenssarokotteeseen”, Elonsalo kertoo.
 
Uudella H1N1-rokotteella on kausi-influenssarokotteen kaltaisia haittavaikutuksia.
 
”Muutaman päivän sisällä saattaa nousta kuumetta. Myös muita yleisoireita voi esiintyä”, Elonsalo kertoo.
 
Rokote viljellään kananmunan sisällä, joten voimakkaasti kananmunaan reagoiville ihmisille rokotetta ei voi antaa. Lievä kananmuna-allergia ei kuitenkaan estä rokotteen ottamista.
 
 
Tyypillinen käytäntö
 

H1N1-rokotteen valmistaminen ei poikkea oleellisesti tyypillisestä kausi-influenssarokotuksen tuotantoprosessista.
 
”Kausi-influenssa rokotteet valmistetaan miltei yhtä nopeasti kuin uusi H1N1-rokote. Kausi-influenssan kohdalla seurataan edellisenä talvena, minkälaisia kantoja on liikkeellä. Näiden tietojen pohjalla aloitetaan rokotteen valmistaminen seuraavaksi syksyksi”, Elonsalo kertoo.
 
Meksikosta levinnyt H1N1-kanta selvitettiin jo loppukeväästä. Rokotteen valmistaminen eroaa kausi-influenssarokotteen valmistamisesta ainoastaan määrän ja tuotantonopeuden suhteen.
 
”Pandemiarokotetta valmistetaan tiiviimmällä tahdilla kuin kausi-influenssarokotetta. Siksi H1N1-rokotteissa pyritään käyttämään mahdollisimman vähän itse rokoteainetta. Tämä on mahdollista tehosteaineen avulla, jota kausi-influenssan yhteydessä ei käytetä”, Elonsalo kertoo.
 
 
Kannattaako rokote ottaa lapselle?
 

”Rokotteen riskejä pitää aina verrata sairauden riskeihin”, Elonsalo huomauttaa.
Englannista saapuvien tietojen nojalla juuri alle viisivuotiailla lapsilla on suurin riski joutua sairaalaan H1N1-influenssaepäilyn takia.
 
”Virus voi aiheuttaa vakavia taudinmuodon lisäksi jälkitauteja kuten keuhkokuumetta ja korvatulehduksia. Sen lisäksi että pienet lapset kuuluvat riskiryhmään, tauti myös leviää tehokkaasti lastentarhoissa”, Elonsalo kertoo.
Elonsalo haluaa myös muistuttaa vanhempia kausi-influenssarokotteista kaiken pandemiahälyn keskellä.
 
”Kaikille 6-35 kuukauden ikäisille tarjotaan kausi-influenssarokote maksutta osana rokotusohjelmaa”, Elonsalo sanoo.
 
Alle 6-kuukautisille ei anneta influenssarokotteita.
 
”Sylivauvat saavat osittaista suojaa rokotetun äidin maidosta”, Elonsalo sanoo.
 
 
Teksti: Jarkko Uro


Lue myös:

Sikainfluenssa riskiryhmillä


Lähetä kommentti
 
Nimesi:
Otsikko:
Kommenttisi:
Kirjoita tähän, mitä näet yllä:
Kommentteja yhteensä: 36
Kuulin keskenmenoista monilta
Kirjoittaja voiras 19.11.2011
Mullakin oli hirvittävä päänsärky, selkäkivut, vatsa sekaisin ja käsi tärisi. Ihan pökkelö olo sillion tällöin yli puoli vuotta rokotteen jälkeen. Oli sen verran kauhea kokemus väsymyksineen, että luotto meni kertahietolla. Monet ovat kertoneet keskenmenoista tuon rokotteen jälkeen. Muistan että media oli niistä hiljaa kuin kusi sukassa silloin.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Täällä on hyvä dokkari katsokaa
Kirjoittaja Vieras 19.11.2011

Suosittelen katsottavaksi siksi koska menneisyydestä näkee nykyisyyteenkin.

Katso kuinka USA:n tutkijat tappoivat tuhkarokkoon alkuperäiskansoja rokottamalla heidät.
Sairastuminen tapahtui juuri rokotuksien jälkeen, eli rokote sairastutti juurikin siihen tautiin, mitä sen olisi pitänyt suojata

Yksi heimon henkiinjääneistä uhkasi ampua nuolella rokottajan, jos hän vielä palaa. Koska kaikki hänen läheisensä kuolivat rokotteeseen.

http://areena.yle.fi/video/1309941352577
Tunnen niin monta haittoja saanutta, että en uskallla enää luottaa mihinkään mitä THL: sanoo.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Luottamus THL:n puheisiin on mennyt suomalisilla
Kirjoittaja Arja Kangas 09.12.2010
Kuka uskoo sitä, mitä Sosiaali- ja terveysministeröstä sekä Terveyden ja hyvinvointilaitoksesta puhutaan. THL ei ole puolueeto laitos ottaessaan suuria summia vastaan monikansalliselta lääkeyhtiöltä ja ostaessaan samlta firmalta tutkimattoman rokotteen koko kansalle. Kun kansa ajatteli omilla aivoillaan ja suuri osa jätti rokotteen ottamatta, niin nyt tehdään rokottamista koskeva lakimuutos, jotta voidaan pakkorokottaa suomalaisia. Meillä ja meidä lastemme terveydellä nuo instanssit jauhavat rahaa iselleen ja kavereilleen.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Jälkiviisautta
Kirjoittaja Moa 02.09.2010
Jos voisin jonku asian tehdä toisin, niin oisin kävelly pois rokotejonosta. Ylläoleva teksti on täyttä paskaa ja kyllä - keskenmenosti johtui juuri H1N1-rokotteesta.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
verorahoilla
Kirjoittaja Jope 21.01.2010
Armeijassa lyötiin persuuksiin 4 eri rokotetta!
Jos Valtio hommaa tommosen lääkkeen "meitin" rahoilla, eli ollaan ite maksettu ne omista vero markoista, niin tottakait otan ja otin jo!
samat oireet ku armeijan piikeissä. eli ei oikein mitään.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
sikainfluenssarokote
Kirjoittaja kommentti 08.12.2009
Hei, Antti Heikkilän sivuilta löytyy kaikkea mielenkiintoista rokotteen haittoista .www.anttiheikkila.com
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
sika influenssa rokote
Kirjoittaja jarmo 24.11.2009
rokote on turvallinen eikä se satu kannattaisi ottaa pieniä oireita voi tulla kuten esim käteen sattuu kun otat rokotteen älä juokse tai pyöräile kovaa
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Totuus ei selviä koskaan
Kirjoittaja KM 24.11.2009
Otin sikainfluenssarokotteen raskausviikolla 8 mietittyäni asiaa neuvolatädin ja puolisoni kanssa. Pistoskäsi oli kipeä viisi päivää ja kärsin myös lievästä päänsärystä myös. Vajaassa viikossa alkoi selkäsärky ja pientä verivuotoa. Viikon päästä kovat vatsakivut ja runsas verivuoto. Reilun viikon päästä sain diagnoosin keskenmenosta. Että näin. Joko oli karsea yhteensattuma tai sitten rokotteella on todella hirveä sivuvaikutus raskaana olevaan. Ja vaikka kuinka tätä pohdin, niin en varmasti saa koskaan tietää totuutta eikä sitä kukaan muukaan tule minulle kertomaan, koska aina voi vedota siihen, että 15 prosenttia kaikista raskauksista päättyy aina keskenmenoon...
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Tietoa on saatavilla
Kirjoittaja Asiantuntemusta 24.11.2009
Oheisen linkin alta on torrentoitavissa paljon tietoa dokumenttivideoiden muodossa. On esim. tunnettu asia rokotteiden aiheuttavan autismia. Rokotteiden keskinäisiä haittavaikutuksiakaan ei ole tutkittu ja kun sitä kysytään on yleinen toteamus, että se on niin hankalaa. Ei kuitenkaan jokaisen asiantuntijan mukaan.

http://majatalo-lea.net/?cat=34
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Ei tarpeeksi tutkittu
Kirjoittaja E.W 24.11.2009
'Jos riskiryhmään kuuluva henkilö on saanut Tamiflu-lääkityksen sikainfluenssan takia, tarvitseeko hän myös A(H1N1)v-rokotuksen?
Jos sikainfluenssaa ei ole laboratoriokokein varmennettu, rokote kannattaa ottaa. Siitä ei ole haittaa.' THL:n sivuilta

NYT, riskiryhmään kuuluva poikani on sairastunut rokotuksen JÄLKITAUTIIN.
Hän sai sika- ja kausirokotteen n.2viikkoo sitten.
Viikon sairasloman sai, ja kehotuksen pysyä sängyssä.

Influenssan oireet on, ELI onks tää jälkitauti VAI itte tauti, ja JOS on itte tauti, niin kalliista rokotteesta tulee entistä kalliimpi.

JOS nimittäin lapseni vaikka menehtyy tähän, niin kuka korvaa??????
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
totta
Kirjoittaja noora 23.11.2009
olit aivan oikeassa anna ,.... minullekkin tuli vain käsi kipeäksi mutta ei paljoo
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
ei satu
Kirjoittaja anna 23.11.2009
rokote ei tuntunut yhtään ja minulle ei tullut mtn haittavaikutuksia ainoastaan rokotettu käsi kipeäksi ja puutui.... hetken ajaksi.
rokote asialla liioittellaan aika paljo ei kannata kuunella toisten hömpötyksiä mistään jälkitaudeista parhaiten tietää se kuka rokotteen on saanut ja kaikilla oireet ovat erilaiset, kannattaa muistaa että kananmuna allergigt tätä rokotettahan ei saa
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
eläkää peläkkö
Kirjoittaja sairastanut jo 23.11.2009
muusta tästä koko rokote hömpötyksestä on tehty ihan liian iso numero. Ite olin koko ajan rokotetta vastaan, siitä ei ole minkään laista näyttöä mitä se lapselle voi tulevaisuudessa aiheuttaa. No sitten minä sairastin sen sikainfluenssan viimeviikolla, ja minusta oli turvallisempaa sairastaa se kuin ottaa rokote. Lapsella vaikuttanut olevan mitään hätää koko aikana, olin 24 viikolla raskaana. Sehän oli niinkuin normaali flunssa vähän pahempana (kuume oli kork. 38,8).
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
rokotuksen oireet
Kirjoittaja Vauveli 21.11.2009
Mä sain rokotteen reilu pari viikkoa sitten, eikä oireena ollut muuta kun kädensärky rokotuspäivänä. Tytär (11v) sai samasen rokotteen torstaina koulussa. Tunnin jälkeen oksensi koulussa kaks kertaa (samoin 4 muuta tyttöä heidän luokalta ja yks tyttö itki kun sai niin kovan pääsäryn). Eilen nousi hälle sit kuume +38,4. Yllättävää et noin kovat oireet tuli pelkästä piikistä. Mieteinkin, että missä menee se ikäraja, kun on sanottu että lapsille annetaan puolikas annos, et onko vitosluokkalislle annettu kokonainen satsi ja siksi oireet niin voimakkaat, kun on aika ytyä??
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Rokoitus
Kirjoittaja Asko Iivonen 19.11.2009
Voiko rokotteen ottaa kuumeisena. Kuumetta oli 37.6 onko roktteesta haittaa.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Kannattaako rokote ottaa lapselle?
Kirjoittaja Marko Palomäki 17.11.2009
Meillä lapset 3 v ja 5 v. Koko perhe on nyt toipumassa sikainfluenssasta, eikä meistä kukaan ole ennättänyt saamaan rokotetta. Kun paikkakunnallamme olis alkanut alle kouluikäisten terveiden lasten rokotus olivat lapsemme ennättäneet jo saada tämän taudin. Nyt 5 vuotiaalla pojallamme on jälkitautina korvatulehdus ja tyttäremme joka sai tamiflu kuurin on nyt toipumassa hyvää vauhtia. Nyt mietimmekin onko järkevää/tarpeellista kun olemme jo sairastaneet tämän ikävän H1N1 viruksen, ottaa rokotetta?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Just joo
Kirjoittaja naapuri 13.11.2009
Niinpä...Suomijuntilla aina kalja mielessä. Eikö sitä voi jättää juomata edes yhtenä iltana ihan vaan varmuuden vuoks, jos mahdolliset haittavaikutukset askarruttaa?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
h1n1 rokote
Kirjoittaja tuuli 09.11.2009
sain rokotteen viime perjantaina ja vasta sunnuntaina tuli kuumetta jopa 38 eikä olo muutenkaan ollut kummoinen. oli lihaskipua, päänsärkyä sekä yskää. voiko nämä kaikki olla pelkän rokotteen oireita?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
voiko lunssa ottaa piikin
Kirjoittaja miia 09.11.2009
jos nuhassa ja yskässä voiko silloin ottaa rokotteen
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
ROKOTOS JA ALKOHOLI ?
Kirjoittaja Ville 06.11.2009
miten kannattaa menetellä influenssa+H1 N1 rokotuksien annon jälkeisenä aikana , lkoholin käytössä kun ei muistanut kysyä hoitajalta että kehtaako sitä saunakaljaa ottaa vähän reippaammin tänään vai onko se kiellettyä kun rokotus on samana päivänä anettu???
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Olisi kiva...
Kirjoittaja Epäilevä 05.11.2009
...kuulla jonkun muunkin asiantuntijan mielipide kuin THL:n. THL tilasi rokotteet Suomeen, kalliilla rahalla - miten se muka myöntäisi, että rokotteessa olisi jotain vikaa?

Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Elohopeamyrkytys vaara piileekö meille joilla jo ...
Kirjoittaja larissa 28 01.11.2009
Voiko rokotetta otta henkilö jolla on todettu n. 15-20v. sitten elohopeamyrkytys, jonka takia ei uskallettu altistaa silloinkaan tarkemmille allergia testeille?
Nyt H1N1 sisältää Tiomersaalia =(etyyli elohopeaa) vaikka väitetään ettei se kerry, vaan poistuu elimistöstä huomattavasti nopeammin kuin metyylielohopea.
Onko vaara että henkilö jolla jo on elohopeakertymiä; altistuu H1N1 rokotteen kautta entistä suuremmalla ELOHOPEAmyrkytys vaaralle joka lisääntyy vain elimistöön? ODOTAN AISANTUNIJAIN PIKAISTA VASTAUSTA!
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Miten tulevaisuus
Kirjoittaja ----------tiina 31.10.2009
Entä tulevaisuuden oireet? Voiko rokotteen takia syntyä epämuodostuneita jälkeläisiä (ym. oireita) niille, jotka nyt 10-15 vuotiaana saavat rokotteen?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Rokotteesta
Kirjoittaja Ninni 31.10.2009
Itse kävin rokotteen hakemassa tuossa muutama päivä sitten, sanottiin että viitisen päivää kestää että alkaa elimistössä kehittyyn vasta-aineita... Tosin sivuoireitakin se voi aiheuttaa, kuulemma päänsärkyä, lihaskipua, pientä nuhaa tai pientä lämpöilyä... Itselläni tuli vain pelkästään käsi tosi kipeäksi, ei muuta... Oikeastaan kävin itsekin rokotteen ottamassa vain sen takia että sen pitäisi tietääkseni suojata myös lasta ennen ja jälkeen syntymän, alkaa olla oma raskauteni jo niin loppuvaiheessa että....
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
rokotteen vaikutusnopeus
Kirjoittaja johanna Takala 28.10.2009
Hei! Miten kauan aikaa menee kun otettu rokote alkaa vaikuttaa? Jos H1N1 tapauksia on omalla paikkakunnalla jo todettu onko turhaa otattaa ko. rokote?ja jos vaikka kyseisen taudin olisikin sairastunut tietamattaan tavallisen flunssan kaltaisena ja otattaa rokotteen miten elimisto siihen suhtautuu?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
TV- ohjelma
Kirjoittaja Hannu Turunen 23.10.2009
Siinä viisaat keskusteli ,ojaan vai allkkoon. Minua jäi vaivaamaan kun sanottiin että hiivakeuhkon sairastaneet voivat saada syndrooman joka tappaa 80% sen saaneista. Minusta on 2 vuoden ja 25:n sairaalaviikon aikana ajettu hiiva pois. Onjäänyt kuitenkin tulehdusta keuhkoihin. Nyt kukaan ei kerro kannatako minun ottaa riski? Onko tämä vanhoille järjestetty kuoleman loukku? Hoitava ylilääkärikin puhuu asian vierestä kuin poliitikot. "Homekeuhkot" kertokaa onko tietoo ja jos on minkälaista? ht.turunen@netikka.fi
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Voi hyvät hyssykät sentään....
Kirjoittaja Vko 33+2 19.10.2009
Että voi olla yksipuolista sekä ajattelematonta kannanottoa asian suhteen. Tiedoksi! Se vaan nyt on niin että raskaana olevilla on suurempi riski saada jopa kuolemaan johtava komplikaatio sikainfulenssasta sekä tottakai näihin rokotteisiin (kuten yleensäkin kaikissa asioissa) on pienet riskit jos huono tuuri käy. Jos haluaa takuut niin täytyy ostaa leivänpaahdin. Ei yksinkertaisesti voi olla niin että joku "puoluueeton" järjestö, jossa ei ole edes oppositiota järjestyssääntöjen mukaan, antaa olevinaan asiantuntija lausuntoja. Aivan käsittämätöntä. Rokotukset ovat pelastaneet ja tulevat pelastamaan satojatuhansia ihmishenkiä ja tämä on kiistaton tosiasia. Nyt järki päähän ja rauha maahan.

Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
ottakaa selvää!!
Kirjoittaja Kipuli 16.10.2009
Käykääpä ihmeessä lukemassa!!!

http://www.rokotusinfo.fi/rokotteet/sikainfluenssa_html
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
kuulinpa juttuja
Kirjoittaja - 10.09.2009
nii eli kuulin juttuja että rokotteesta voi halvaantua ja jopa kuolla, autismistakin kuulin. rokotetta kuulema testataan pikkuvauvolla!! haloo äidit! älkää missään tapauksessa ottako rokotusta tai antako rokottaa vauvojanne!! sikainfulenssa on tavallinen infulenssa! sikainfulenssa on kehitetty laboratoriossa ja samat ihmiset yrittävät nyt rikastua rokotteilla!! meidän vauva ei ainakaan tätä rokotusta tule ottamaan.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Ettei olis labravirus.
Kirjoittaja EI KIITOS 07.09.2009
Meille on kerrottu että lääkefirmat ovat työskennelleet kuumeisesti
viime huhtikuusta alkaen kehittääkseen rokotteen tuolloin Meksikossa
löydettyyn “uuteen” H1N1-virukseen. Voidaan esittää kysymys: Kuinka
sitten Baxter International teki patenttihakemuksen H1N1-rokotteelle
jo 28.08.2008?
Patentti vahvistettiin maaliskuussa 2009, kuukautta ennen viruksen
“löytymistä” Meksikossa, ja patenttihakemus dokumentoitiin 7 kuukautta
ennen kuin tämä “uusi virus” virallisesti löydettiin?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Miten rokote vaikuttaa sikiöön?
Kirjoittaja Alkukolmanneksella 21.08.2009
Onko rokote turvallista ottaa raskaana? Voiko aiheuttaa syntymättömän lapsen vammautumisen tai keskenmenon? Mistäköhän tällaista tietoa ihan oikeasti saisi, kun ei tuo taudin sairastaminenkaan terveelliseltä kuulosta. Töissäkin pitäisi ihmisten keskellä käydä, ja perheen muut lapset päiväkodissa... Aina ei ole mahdollista jäädä neljän seinän sisään.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Lääketehdas ei vastuussa
Kirjoittaja tietoa 17.08.2009
"Lääketehdas ei ilmeisesti ole missään vastuussa, jos lapsia rokotetaan?"

Lääketehdas ei ole missään vastuussa myöskään siitä, jos aikuisia rokotetaan, koska lääkeyhtiöt ovat asettaneet kaupan ehdoksi sen että ne vapautetaan vastuusta.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
10 syytä jatkaa elämää ilman rokotetta lääkeyhtiöiden pelkokampanjasta huolimatta
Kirjoittaja Ihminen ja luonto 14.08.2009
http://www.naturalnews.com/z026717_swine_flu_flu_vaccine_swine_flu_vaccine.html
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Miten rokote vaikuttaa, jos...
Kirjoittaja skea 14.08.2009
on jo tietämättään sairastanut sikainfluenssan ja ottaa rokotteen? Onko siinä suuremmat riskit/mahdollisuudet saada vakavampia sivuoireita? Tätä mietin siksi, kun lieviä tapauksia ei enää testata ja lievää ei kuulemma voi erottaa kausi-influenssasta. Entä miten tälläinen kombinaatio vaikuttaa pieniin lapsiin?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
rokote tehty vain aikuisille
Kirjoittaja Kotiäiti 12.08.2009
Pakkausselosteen mukaan rokote on tarkoitettu aikuisille. Lääketehdas ei ilmeisesti ole missään vastuussa, jos lapsia rokotetaan?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
tiomersaali
Kirjoittaja Huolestunut 12.08.2009
Valmisteyhteenvedon mukaan rokote sisältää apuaineena tiomersaalia eli elohopeaa joka erittäin neurotoksista erityisesti kehittyvälle keskushermostolle tuhoisaa. Pikkulapset joiden perimä sisältää heikon kannan " siivoojia", ovat vaarassa. Elohopea voi laukaista pahimmillaan jopa autismin. Tiomersaalista: http://www.rokotusinfo.fi/koostumus/tiomersaali_html http://www.medicina.fi/fato/74.pdf Rokotteen valmisteyhteenveto: http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/h5n1/H-1015-PI-fi.pdf
Kyse ei ole mistään pikkujutusta. Elohopean pientä määrää ei voi pitää perusteena sen käytön jatkamiselle. Lääketeollisuudelta tulisi voida vaatia äärimmäistä vastuullisuutta nykyisen ahneuden ajaman välipitämättömyyden sijaan.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti

 

Päätoimittaja: Petra Houghton
Toimittaja: Jarkko Uro
Avustaja: Hanna Brockman
Forum-vastaava: Mira Heinonen


RSS-feed www.vau.fi

tarjoaa tukea vanhemmuuteen Vauvan odotus- ja Vauvan syntymä -opaskirjoissa ja Vau.fi-verkkopalvelussa sekä lapsille oikeita kirjoja oikeaan aikaan Vaukirja-kerhossa. Autamme lapsia ja vanhempia kehittymään yhdessä. Sandviks – Enriching young minds.