Olet täällä: > Poimitut> Vie lapsi uimakouluun ...

Vie lapsi uimakouluun jo taaperona

Alle nelivuotiaana uimaopetuksessa käyneet lapset näyttäisivät hukkuvan muita harvemmin, paljastaa tuore yhdysvaltalaistutkimus. Yhdessä aiempien tutkimusten kanssa yhdysvaltaisten tulos viittaa siihen, että näinkin nuoria kannattaa opettaa uimaan.
 
1-4-vuotiaana hukkuneesta 61 lapsesta vain kaksi (3 %) oli käynyt uimakoulua, mutta 134:stä verrokkilapsesta uimakoulun oli tuon ikäisenä käynyt 35 eli joka neljäs. Hukkuneista monet olivat olleet myös huonompia uimaan kuin verrokit. Sama havaittiin yli nelivuotiaana hukkuneilla, mutta yhteys ei ollut kovin vahva.
 
Tutkimustaan varten tutkijat haastattelivat 88 hukkuneen lapsen ja 213 samoilla seuduilla asuneen  elossa olevan lapsen vanhempia. Lapset olivat olleet 1-19-vuotiaita hukkuessaan.
 
Pienten lasten uimakoulujen on myös pelätty lisäävän hukkumisen vaaraa, koska niiden ansiosta vanhemmat saattavat luottaa liikaa lastensa taitoihin. Näiden tulosten valossa pelko on ollut aiheeton. Tulokset julkaistiin Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine -lehdessä.
 
Copyright 2009 Uutispalvelu Duodecim
(Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine 2009;163:203-210)
http://archpedi.ama-assn.org/cgi/content/abstract/163/3/203
Lähetä kommentti
 
Nimesi:
Otsikko:
Kommenttisi:
Kirjoita tähän, mitä näet yllä:
Kommentteja yhteensä: 0

 

Päätoimittaja: Petra Houghton
Toimittaja: Jarkko Uro
Avustaja: Hanna Brockman
Forum-vastaava: Mira Heinonen


RSS-feed www.vau.fi

tarjoaa tukea vanhemmuuteen Vauvan odotus- ja Vauvan syntymä -opaskirjoissa ja Vau.fi-verkkopalvelussa sekä lapsille oikeita kirjoja oikeaan aikaan Vaukirja-kerhossa. Autamme lapsia ja vanhempia kehittymään yhdessä. Sandviks – Enriching young minds.