Yksi sikainfluenssarokotus riittänee edelleen
Viime viikkoina julkaistut rokotetutkimukset ovat herättäneet huolen yhden rokotuskerran riittävyydestä pienille lapsille sikainfluessaa vastaan. Tuoreen tutkimuksen mukaan tarvetta kahdelle piikille ei välttämättä ole.
 |
|
Tämänhetkisen tiedon perusteella yksi annos Suomessa käytettävää Pandemrix-rokotetta on riittävä niin lapsille kuin aikuisille. |
Yhdysvalloissa, Kiinassa ja Unkarissa tehtyjen havaintojen perusteella lapset saattaisivat tarvita kaksi rokotetta, jotta he saavat riittävän suojan sikainfluenssalta.
Australialaistutkijoiden maanantaina julkaisemat tulokset taas puoltavat yhden rokotuksen käytäntöä. Niiden mukaan yksi sikainfluenssarokote antaa lapsille melkein yhtä hyvän suojan kuin aikuisille, eikä tarvetta kahdelle piikille välttämättä ole. Kahta rokotusta suositellaan mm. Yhdysvalloissa, Britanniassa ja Australiassa.
Suomesta katsoen tulokset ovat hämmentäviä, koska yhdessäkään tutkimuksessa ei ole selvitetty meillä käytettävän Pandemrix-rokotteen tehoa. Tämänhetkisen tiedon perusteella yksi annos Pandemrixia on yhä riittävä sekä aikuisille että lapsille.
Tulkintaa ei helpota sekään, että tutkimuksissa on käytetty eri valmistajien rokotteita eivätkä samaakaan rokotetta saaneet ole välttämättä saaneet saman suuruista annosta. Esimerkiksi australialaistutkijoiden nyt käyttämä annos oli kaksinkertainen Yhdysvalloissa käytettävään nähden.
Rokotteet vaikuttavat myös eri tavoin eri ikäisillä, joten tutkittujen iästä riippuen tulokset voivat vaihdella paljonkin. Aikuiset saavat yleensä paremman suojan kuin nuoret, joiden suoja puolestaan on parempi kuin pienten lasten.
Viime aikoina julkaistut tutkimukset eivät Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan vielä muuta Suomen käytäntöjä.
Lue myös: