Äiti kuuluu töihin, mutta lapsi ei kuulu päiväkotiin?

Uraäiti vs. kotiäiti

Päivähoito, kotihoito, päivähoitopas, kotihoitopas. Tämä väittely ei lopu koskaan. Tänään ampiaispesää sohaisee Virpi Salmi, joka ei säästele sanojaan HS:n kolumnissaan patistelleessaan työikäisiä naisia takaisin työelämään. Parin vuoden takaisessa Unicefin raportissa puolestaan varoitellaan, kuinka huonolaatuinen päivähoito ehkä pilaa lapsen terveyden ja onnellisuuden.

”Miksi yhteiskunnan rahoilla tuetaan sitä, että työikäiset naiset jäävät huvikseen vuosikausiksi pois töistä kuin jotkut elämäntapahipit?” Virpi Salmi kysyy kolumnissaan.

 

Pelissä on "huomisen maailma"


Unicefin raportissa taas varoitellaan, että taaperoiden psykologiselle kehitykselle vanhempien työssäkäynnistä koituu monenmoista haittaa eivätkä liian varhain hoitoon jätetyt lapset pärjää koulussa.

”Panokset ovat suuret tässä uhkapelissä, jossa mukana ovat tämän päivän lapset ja huomisen maailma”, raportissa maalaillaan.

 

Suomalaislapset ovat päivähoidossa iloisia ja tyytyväisiä


Vuonna 2009 Tampereen yliopiston laajassa tutkimuksessa puolestaan  haastateltiin ja havainnoitiin 8000 päiväkotilasta eri puolilla maata.

Tutkimuksessa selvisi, että suomalaislapset ovat päivähoidossa iloisia, innostuneita ja tyytyväisiä.

 

Kaikki paineet naisten niskassa?


Tutkimuksia löytyy siis ammuksiksi niin päivähoidon puolesta kuin vastaan, mutta – Virpi Salmen sanoin: 

"- - kun lapsista yritetään kasvattaa psykologisesti täydellisiä malli-ihmisiä, tehtävän mahdottomuus kaatuu tietysti naisten kannettavaksi. Naiset menettävät palkkatulonsa ja eläkkeensä ja tyhmyyspäissään vielä leuhkivat näillä "uhrauksillaan" pitkin keskustelupalstoja."

Entä tosiaan ne isät? Mikä on heidän vastuunsa lastensa kasvatuksessa? Onko oikein, että juuri naiset kantavat vastuun tulevaisuuden toivojen tasapainoisesta kasvatuksesta – ja loppujen lopuksi, Unicefin raportin hengessä, koko huomisen maailmasta?

 

Yksi malli ei sovi kaikille


Ettei vain suinkaan tässä alati jatkuvassa kädenväännössä pääse vielä unohtumaan se tosiasia, että kaikki perheet ovat erilaisia? Ja että myös lapset ovat erilaisia?

Järjestely, joka sopii yhdelle perheelle, ei ehkä toimisi lainkaan jossakin toisessa perheessä. Onko mahdotonta ajatella, että kukin perhe voisi päättää omista järjestelyistään ihan itse? 

 

Lähteet:

HS: Hei muijat, töihin sieltä
Uusi Suomi: Tutkimus: Lapset nauttivat päivähoidosta
The child care transition. A league table of early childhood education and care in economically advanced countries. Unicef, 2008. (pdf-tiedosto)

 

Lue myös:

Päivähoito pilaa lapsen elämän?
Pitkä hoitopäivä harmittaa lasta 

Lähetä kommentti
 
Nimesi:
Otsikko:
Kommenttisi:
Kirjoita tähän, mitä näet yllä:
Kommentteja yhteensä: 9
pomo vai lapset
Kirjoittaja tärkein ensin 27.03.2012
Ei työnantaja tule olemaan kuolinvuoteellani pitämässä kädestä kiinni, lapset sen sijaan toivonmukaan ovat.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
vapaus
Kirjoittaja Iida Mäkilä 15.03.2012
Jotenkin jo tympäisee tämä. Miksei tämän päivän vapaassa yhteiskunnassa naisella ole enää sitä vapautta myös olla "ammattiäiti" ja ylpeä siitä? Miksi äidit JA isät käyvät töissä? Muiden arvostuksen takia? Perheemme toimeentulon takia? Toteuttaaksemme itseämme? Tunteaksemme itsemme tärkeiksi? Onko päiväkotihoitajan työ lastemme vuoksi niin paljon arvokkaampaa siksi, että he eivät ole kotona ja heille maksetaan verorahoista enemmän palkkaa kuin kotiäidille? On oma asia ja vastuu mitä tekee oman ja lastensa hyvinvoinnin vuoksi, jota jälimmäistä vanhemmat toivottavasti ajattelevat melko ahkerasti ja ovat mollemmat valmiita uhraamaan, jos ovat kerran lapsen tähän kovaan maailmaan tuoneet. Ei kotiin jäädä vain huviksi, kyllä siinä ihan oikeasti tehdään uhrauksia samoin kuin erilaisen päätöksen kohdalla ja aina kun ajatellaan perheen yhteistä etua. Miksei saisi omasta panoksestaan ja saavutuksistaan olla ylpeä suuntaan tai toiseenkin? Onko kotiäidin menestys töissäkäyvältä pois?
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Opiskele Virpi matikkaa
Kirjoittaja Kana 23.02.2011
Yhden lapsen päivähoito maksaa yhteiskunnalle enemmän kuin useaa lastaan kotona hoitavan kotihoidontuki. Yhteiskunta säästää kun lapsia hoidetaan kotona.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
ei palkkaa.
Kirjoittaja sag 21.02.2011
suurin synti on ettei arvokkaasta työstä ( lapsen hoitamisesta) makseta palkkaa, eläkkeineen!
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Lapset on vain vähän aikaa pieniä!!
Kirjoittaja Nop 21.02.2011
minusta on hyvä, että lapset saa kasvaa kotona. Mietimpä, saisiko oma lapseni syliä, pusuja, kehuja ja aikaa tarpeeksi päiväkodissa. Ei varmaan kun on muitakin lapsia hoidettavana. Joku aika sitten tuli radiossa ohjelma, jossa joku tutkija väitti, että äideille maksetaan kotihoidontukea liian kauan, eli kolme vuotta. Toiset tutkimukset ja vanha kansan viisaudet väittävät, että nollasta kolmeen vuoteen on lapsen psyykeen kannalta tärkein aika. Missäpä muualla lapsella olisi parempi opetella ilmaisemaan itseään, kohtaamaan ilot ja pettymykset, kuin kotona oman äidin tai isän kanssa. Kolmevuotiaana sitten suunnilleen ollaan jo opittu vähän ilmaisemaan itseään, ja voisin kuvitella, että lapsi osaisi jo pärjätä päiväkodissa ja ehkä tykkäisikin siitä. Ehkäpä tuolloin ei enää jää traumoja kaivelemaan alitajuntaan, jotka sitten nuoruudessa tai aikuisiällä ilmenee jollain lailla negatiivisesti. Lapset on kerran pieniä, miksi ihmiset ei halua hoitaa lapsiaan, kun töissä ehtii kuitenkin olla!?:)
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Unicefin raportissa asiaa
Kirjoittaja Tarja Lund 16.02.2011
Kyllä kannattaa Unicefi:n raporttiin ihan oikeasti paneutua. Kyse ei ole mielipiteestä vaan tutkimustuloksiin ja lasten seurantaan pohjautuvasta päättelyystä. Pieni lapsi tarvitsee turvallisen aikuisen lähelleen, lapsi voi päivähoidossakin hyvin kunhan äidin sensitiivisyys lapsen tarpeille säilyy erossaolosta huolimatta ja että lapsella on tämän tunteille ja tilanteelle riittävän sensitiivinen hoitaja eron aikana. Itse asiassa tämä on itsestään selvää. Mutta kuitenkaan ei helppoa toteuttaa. Suomessa juuri näihin kahteen asiaan ei riittävästi kiinnitetä päivähoidossa eikä yhteiskunnassa huomiota ja lopputulos on vanhempien ja lasten hämmennys ja pahoinvointi.



Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Lapset ovat tulevaisuutemme!
Kirjoittaja Iris Hansson 15.02.2011
Olen edellisen kirjoittajan kanssa aivan samaa mieltä, siitä että jokainen perhe on ainutlaatuinen, kuten lapsetkin. Minun lapseni ovat jo aikuisia ja itse olen lastenhoitaja päiväkodissa. Kun lapsemme olivat vielä pieniä, ratkaisimme asian siten, mikä oli paras juuri meidän perheelle. Minä siis otin työn kotiini, ottamalla päivälapsia, lapsirakas kun olen. Enimmillään oli hoidossani 5 hoitolasta ja neljää eri kansalaisuutta, omieni kolmen lapsemme lisäksi. Vanhin lapsistani kävi jo koulua, toinen esikoulu-luokkaa ja nuorinta vielä imetin, joka oli silloin vasta 1v. Viihdyin työssäni valtavan hyvin ja lapset myös, omat ja vieraat. Tietenkin se vaati minulta hyvää ja järkevää suunnittelua, varsinkin ruoanlaitto. Tein mm. ruokalistan 8 viikkoa kerrallaan ja se "rullasi" mukavasti. Ruokaostokset tein mieheni kanssa viikonloppuisin ja ruokien esivalmistelut (esim. perunoiden kuoriminen) päivää aikaisemmin. Pidin hyvin tärkeänä että lapset saivat monipuolisen ruoan ja ulkoilua päivittäin.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
Mielipiteitä on monia...
Kirjoittaja Ihmettelijä 15.02.2011
... kasvatusmetodeita vieläkin enemmän. Miksi pitäisi ryhtyä toimimaan yhden tavan mukaisesti, koska jokainen lapsi on kuitenkin ansainnut saada hyvän ja rakastettavan elämän? Ei ole merkitystä millä tavoin vanhemmat sen lapsilleen antavat; tärkeintä on, että perhe pärjää muuttuvassa maailmassa. Siitähän nyt voi olla montaa mieltä, onko se psykologisesti kannattamatonta laittaa lapsi aikaisin päivähoitoon. Itse en ollut päivähoidossa vaan kotona lähes viisi vuotiaaksi asti eikä minusta mitään luokan priimusta koskaan olisi saanutkaan tehdyksi. Kuitenkin olen vanhemmiten kasvanut ihan normaaliksi ihmiseksi, joka pärjää töissä ja sosiaalisissa tilanteissa. Lopettakaa hölynpölyt ja tehkää perheet juuri siten, miten omat voimavaranne riittävät!
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti
no huh huh...
Kirjoittaja äiti78 15.02.2011
Jokainen äiti tekee oman valintansa ja toi oli mielestäni aivan törkeetä tekstiä, että kehuvat "uhrauksillaan".Kyllä normaali duunari ehtii homehtua ja antaa työpanoksensa siellä töissä oikein hyvin vaikka olisikin kotona lapsen ollessa pieni. Lapsi kasvaa ja on hetken vain vauva sekä taapero, työt taas jatkuvat hautaan asti. Minun mielestäni se on jokaisen äidin oma asia ja ei siitä tulisi syyllistää teetpä sitten niin tai näin.
Lähetä kommentti | Ilmoita asiaton viesti

 

Päätoimittaja: Petra Houghton
Toimittaja: Jarkko Uro
Avustaja: Hanna Brockman
Forum-vastaava: Mira Heinonen


RSS-feed www.vau.fi

tarjoaa tukea vanhemmuuteen Vauvan odotus- ja Vauvan syntymä -opaskirjoissa ja Vau.fi-verkkopalvelussa sekä lapsille oikeita kirjoja oikeaan aikaan Vaukirja-kerhossa. Autamme lapsia ja vanhempia kehittymään yhdessä. Sandviks – Enriching young minds.