Alakuloiset aloittavat alkoholinkäytön varhaisemmin

Lapsena alakuloiset ja masentuneet kokeilevat alkoholia aikaisemmin ja juovat itsensä humalaan nuorempina kuin samanikäiset yleensä.
Alakuloinen lapsi

Alakuloisuus vaikuttaa lasten alkoholinkäyttöön.

On mahdollista, että nuoret käyttävät alkoholia pahan olon lievittämiseen, arvelevat havainnon tehneet yhdysvaltalaistutkijat.
 
Lapsuuden alakuloisuuden vaikutuksista myöhempään alkoholinkäyttöön on tiedetty vähänlaisesti, vaikka masennus ja alkoholiongelmat liittyvät usein toisiinsa.
 
Tutkimukseen osallistuneet lapset olivat 6-7-vuotiaita tutkimuksen alkaessa. Seurantahaastattelu tehtiin 10-16 vuoden iässä noin 1 400:lle ja 19-24-vuotiaina haastateltiin noin 1 900. Analyysi rajoittui nuoriin, jotka olivat vähintäänkin maistaneet alkoholia 10-16-vuotiaana.
 
Viidennes 10-16-vuotiaista oli lievästi alakuloisia ja joka kahdeksas erittäin alakuloisia. 19-24-vuotiaista joka kuudes oli lievästi ja joka kymmenes erittäin alakuloisia. Alakuloisuutena pidettiin toistuvaa huonotuulisuutta, pahaa oloa, surullisuutta, kärttyisyyttä ja itkuisuutta.
 
Lapsena masennukseen viittaavia oireita poteneet olivat juoneet itsensä humalaan 10-16-vuotiaana noin kaksi kertaa todennäköisemmin kuin nuoret, joilla ei ollut masennusoireita. Erittäin alakuloisille myös kehittyi alkoholiriippuvuus 19-24 vuoden iässä noin kaksi kertaa todennäköisemmin kuin muille.
 
Tulokset julkaistiin Archives of General Psychiatry -lehdessä.
Uutispalvelu Duodecim
(Archives of General Psychiatry 2008;65:702-712)
http://archpsyc.ama-assn.org/cgi/content/abstract/65/6/702



Lähetä kommentti
 
Nimesi:
Otsikko:
Kommenttisi:
Kirjoita tähän, mitä näet yllä:
Kommentteja yhteensä: 0

Päätoimittaja: Petra Houghton
Toimittaja: Jarkko Uro
Avustajat: Hanna Brockman, Jaana Kinnari


RSS-feed www.vau.fi

tarjoaa tukea vanhemmuuteen Vauvan odotus- ja Vauvan syntymä -opaskirjoissa ja Vau.fi-verkkopalvelussa sekä lapsille oikeita kirjoja oikeaan aikaan Vaukirja-kerhossa. Autamme lapsia ja vanhempia kehittymään yhdessä. Sandviks – Enriching young minds.