Kolme kuukautta synnytyksestä, haaveena uusi raskaus

Suvi 11.05.2011

Kysymys:

Olen synnyttänyt vähän yli kaksi kuukautta sitten, imetin kolme viikkoa ja maidon tulo vaan loppu. Nyt olisi haaveena uusi raskaus vai onko synnytyksestä liian vähän aikaa? Menkkoja ei ole vielä kuulunut onko niissä mitään suurinpiirtein aikaa koska ne voisi tulla?



Vastaus:

Raskauksien välillä ei ole varsinaisesti aikarajaa, sillä se riippuu paljon myös teidän perhetilanteessa ja toiveistanne.

Jotain pientä näyttöä (dataa) on siitä, että alle vuoden jääväksi ikäero voi lisätä ennenaikaisen synnytyksen riskiä, mutta tarkalla raskauden seurannalla tämäkin voidaan estää.

Lisäksi kyseessä on vain epidemiologinene näyttö (ei siis kovin vahva). Kuukautisten alkaminen imetyksen jälkeen on hyvin yksilöllinen asia, joten siihen on vaikea sanoa mitään näin lehden vastauspalstan kautta. Sinut pitäisi tutkia ja ottaa ehkä jotain laboratoriokokeita tarvittaessa asian selventämiseksi.

 

Tapio Kurki, Felicitas-Klinikka
dosentti, perinatologian erikoislääkäri
Tapio Kurki
Share/Bookmark

Päätoimittaja: Petra Houghton
Toimittaja: Jarkko Uro
Avustaja: Hanna Brockman
Forum-vastaava: Mira Heinonen


RSS-feed www.vau.fi

tarjoaa tukea vanhemmuuteen Vauvan odotus- ja Vauvan syntymä -opaskirjoissa ja Vau.fi-verkkopalvelussa sekä lapsille oikeita kirjoja oikeaan aikaan Vaukirja-kerhossa. Autamme lapsia ja vanhempia kehittymään yhdessä. Sandviks – Enriching young minds.